کدبازان

 ۲ خرداد ۱۳۹۷ مقام معظّم رهبری:شما بحمداللَّه جوانهائى هستيد كه خداى متعال به شماها توفيق داده در محيط دينى و اسلامى پرورش پيدا كنيد؛ اين فرصت خيلى خوبى است؛ اين شبيه همان چيزى است كه امام حسين (عليه‌السّلام) در دعاى عرفه به خداى متعال عرض ميكند و ميگويد: من تو را شكر ميكنم كه مرا در دولت اسلام - دولت پيغمبر - به وجود آوردى. البته فاصله‌ى ما با او خيلى زياد است، فاصله‌ى زمين تا آسمان است؛ اما در آن جهتيم. اين براى ما توفيقى است، براى شما جوانها توفيقى است.
 
نفت/اخبار و رویدادها/

#1749

با اجماع اعضای اوپک وزیر نفت ایران برای سال 2011 به ریاست اوپک انتخاب شد

شانا _ گروه نفت: سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) با اجماع 12 کشور عضو، دکتر سید مسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران را برای سال 2011 به ریاست اوپک انتخاب کرد.

 سید محمدعلی خطیبی به خبرنگار شانا گفت: اعضای اوپک در یکصد و پنجاه و هفتمین نشست خود که امروز پنجشنبه (22 مهر) در وین اتریش برگزار شد، با اجماع اعضا، دکتر سید مسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران را به ریاست اوپک منصوب کرد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک تصریح کرد: این تصمیم در جلسه علنی امروز صبح اعضای اوپک به اتفاق آرا اتخاذ شد.

قرار است اعضای اوپک برای تعیین سیاست تولیدی این سازمان در نشستی در پشت درهای بسته عصر امروز گردهم بیایند.

بر اساس ماده 10 اساسنامه اوپک، کنفرانس، عالی ترین مرجع سازمان کشورهای صادر کننده نفت است. کنفرانس، متشکل از نمایندگان کشورهای عضو بوده و هر کشور عضو باید در تمام کنفرانس ها شرکت کند.

در اساسنامه اوپک درباره کنفرانس آمده است: کنفرانس هر سال دو اجلاس عادی برگزار خواهد کرد، اما اجلاس فوق العاده ممکن است بنا بر درخواست یک کشور عضو به وسیله دبیر کل پس از مشورت با رئیس کنفرانس و تصویب اکثریت عادی کشورهای عضو تشکیل شود. هر گاه کشورهای عضو تصویب کننده اجلاس فوق العاده درباره تاریخ و محل برگزاری چنین اجلاسی اتفاق نظر نداشته باشند، در این صورت دبیر کل سازمان تاریخ و محل آن را ضمن مشاوره با رئیس کنفرانس، تعیین خواهد کرد.

همچنین کنفرانس در نخستین جلسه مقدماتی، یک رئیس و یا یک علی البدل رئیس انتخاب خواهد کرد. علی البدل رئیس در غیاب رئیس و یا در مواقعی که وی قادر به انجام مسئولیت های خود نباشد، مسئولیت های وی را اعمال خواهد کرد.

رئیس در اثنای اجلاس کنفرانس و تا زمان اجلاس بعدی مقام خود را حفظ خواهد کرد و دبیر کل اوپک، دبیر کنفرانس خواهد بود.

بر اساس ماده 15 اساسنامه اوپک، وظایف کنفرانس شامل تنظیم خط مشی کلی سازمان و تعیین راه و وسایل مناسب برای تحقق آن، تصمیم گیری درباره هرگونه درخواست عضویت سازمان، تایید نصب اعضای هیئت عامل، راهنمایی هیئت عامل درباره ارائه گزارش ها و توصیه ها راجع به هر نوع مسئله و موضوع در جهت مصالح سازمان، بررسی یا تصمیم گیری درباره گزارش ها و توصیه های هیئت عامل در زمینه امور سازمان، بررسی و تصمیم گیری درباره بودجه سازمان که به وسیله هیئت عامل تقدیم می شود، خواهد بود.

همچنین بررسی و تصمیم گیری درباره صورتحساب ها و گزارش حسابرس که از سوی هیئت عامل تقدیم می شود، دعوت از آن تعداد کشورهای عضو به منظور تشکیل یک جلسه مشورتی برای مقاصد خاص و در محل هایی که کنفرانس به مصلحت تشخیص دهد، تصویب هر نوع اصلاحیه به این اساسنامه، انتصاب رئیس هیئت عامل و یک علی البدل رئیس، انتصاب دبیر کل، انتصاب قائم مقام دبیرکل، انتصاب حسابرس سازمان و رسیدگی به تمام مسائلی که صراحتا به عهده سایر ارکان سازمان گذارده نشده است، در حدود صلاحیت کنفرانس اوپک است.

 

فرستنده: هادی خدامی فهادان
منبع: شانا
 

نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است

کل بازدیدها:4913370 کاربران آنلاین: 87 ارتباط با ما | انتقاد و پیشنهاد | نقشه سایت
طراحی سایت و پشتیبانی فنی